НА ВНИМАНИЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ
Информация до медиите относно ГРАЖДАНСКАТА ИНИЦИАТИВА ЗА ДЕМОНТИРАНЕ НА ПАМЕТНИКА НА СЪВЕТСКАТА АРМИЯ В СОФИЯ.
На 9 декември 2010 г. Инициативния комитет ЗА демонтиране на паметника на съветската армия в София внесе в Столична община Искане до кмета на гр. София относно ИЗПЪЛНЕНИЕ на решение № 2, т.2 по протокол № 24 на Столичния общински съвет от 18. 03. 1993 г. ЗА ДЕМОНТИРАНЕ на скулптурните фигури и барелефи от ПАМЕТНИКА НА СЪВЕТСКАТА АРМИЯ В СОФИЯ.
Към искането е приложена и събраната досега подписка, която съдържа малко повече от 1400 гласа. Пълният текст на писмото можете да видите на следния адрес
https://decommunization.wordpress.com/2010/12/09/321/
От 20 септември 2010 г. започна гражданската инициатива ЗА демонтиране на паметника на съветската армия в София и беше създаден инициативен комитет. Инициативата е изцяло гражданска, започна съвсем спонтанно и не е обсъждана и подготвяна предварително. Тя има една единствена задача, а именно да постави въпроса за съществуването на паметника на съветската армия в центъра на София на вниманието на обществото и да способства с всички позволени от закона начини за постигане на неговото демонтиране.
Искането ЗА демонтирането на въпросния „паметник” е подписано от над 1400 човека, от страната и чужбина. Първоначално подписката беше поместена на сайта bgpetittion, който три седмици след започване на нашата инициатива спря да работи. Първата подписка е извадена на хартиен носител и в нея има подписани 484 човека. Втората (настоящата) подписка направихме като продължение на първата и тя се намира на следния адрес: http://www.change.org/petitions/view/__6
Инициативния комитет смята, че този спорен паметник продължава да разделя народа ни на палачи и жертви. Той е изпълнил отдавна идеологическите си задачи и недемонтирането му в последните 21 години е крещящ и позорен акт за една демократична държава, за каквато се представя Република България. Паметникът на съветската армия окупаторка продължава да е символ на една лъжа, която е видна още в надписа му: „На съветската армия освободителка – от признателния български народ”. Смятаме, че паметникът е безкрайно унизителен и уронващ националното ни достойнство символ, който вече няма място в центъра на столицата на България, като членка на ЕС и на НАТО. Демонтирането му ще е ясен знак за декомунизацията на страната ни.
Паметникът в България, която единствена е посрещнала мирно и без съпротива войските на СССР в края на Втората световна война, няма аналог никъде другаде в Европа, където съветската армия действително е водила боеве и е дала многобройни жертви. В България, неутрална държава към момента на съветското настъпление, е имало правителствена заповед да не се стреля срещу въпросната армия, която не е дала нито една жертва на българска територия. Тези обстоятелства, драстично различни от действителността във Виена, Берлин, Букурещ и т.н., лишават от основание самото съществуване на подобен топоним на една чужда държава в центъра на столицата на европейска България. Но го правят единствено и само отличителен знак на натрапената ни с чужда военна сила идеология и практика, заклеймена не само от общоевропейски институции, но и отречена дори от приемниците на политиката на БКП в България в лицето на БСП.
Досега сме провели срещи с общински съветници, общественици и журналисти. На 09.11.2010 г. организирахме празнично събитие по случай годишнината от падането на Берлинската стена пред паметника на съветската армия под надслов „Стената падна – паметникът стои.” На него ГОВОРИХА представители на организациите на репресираните от комунистическия режим, техни наследници, музиканти, граждани и други. НАД 300 БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ изразиха непримиримостта си с наличието на този „паметник” в центъра на столицата ни, като знак за липсата на достатъчно реални крачки в процеса към декомунизация. ИНИЦИАТИВАТА НИ провокира поредица от медийни участия и дискусии ЗА демонтирането на паметника.
Смятаме, че от правна гледна точка този паметник не е обект на Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Руската Федерация от 1992 г. и, че чл. 14 от въпросния договор, не може да бъде аргумент за НЕ демонтирането му.
На 24 ноември изпратихме писмо до министъра на културата Вежди Рашидов, относно неговото намерение да бъде създаден музей на тоталитарното изкуство и с очакване за подкрепа на нашата инициатива от негова страна.
От края на месец ноември гражданската инициатива вече има и сайт, на който ще публикуваме всички предприети стъпки от наша страна, интересни материали и предстоящи събития. https://decommunization.wordpress.com/
Състав на инициативния комитет: Валентина Маринова (председател), Алдин Алдинов, Валери Велев, Иво Инджев, Петър Величков, Стоян Дерменджиев.