Чрез г-н Огнян Герджиков,
председател на Народното събрание
на Република България
До г-н Божидар Абрашев,
министър на културата
Актуален въпрос от Лъчезар Тошев,
народен представител от ПГ на СДС
Относно: демонтиране паметника на Съветската армия в София
Господин министре,
През 1993 г. по време на мандата на кмета на София г-н Александър Янчулев Столичната община започна демонтиране на паметнка на Съветската армия в София. Този процес беше спрян, тъй като се оказа, че паметникът не е собственост на общината, а на държавата. И до днес демонтажът не е извършен.
Същевременно този паметник, издигнат по време на престъпния комунистически режим (обявен за престъпен със закон от Народното събрание – ДВ, 5.05.2000 г.), продължава да стои в центъра на София, което е обидно за българското национално достойнство. Той символизира една агресия срещу България, извършена на 5.09.1944 г., следствие на която беше свалено законното правителство на земеделеца Константин Муравиев (племенник на Александър Стамболийски), чийто кабинет беше започнал преговори със съюзниците за излизане от войната и обявил война на Германия на Хитлер.
Следствие на това в България беше насилствено наложен престъпният комунистически режим, който доведе до избиване на десетки хиляди невинни хора и репресии на стотици хиляди, а основните човешки права и свободи бяха грубо потъпкани. Този режим превърна България в сателит на Съветския съюз и я лиши от възможността за провеждане на незавсима външна политика и свободни търговски връзки. България беше откъсната от свободния свят за 45 години.
Ето защо смятам, че подобен паметник е неуместно да остане в центъра на София. На същото място може да се издигне паметник на приемане на християнството от българите при княз Борис I или на основателя на нашата държава – хан Аспарух, на законодателя хан Крум или на владетеля на Велика България – хан Кубрат и неговия велик завет за единство на българите. Такъв паметник би бил много по-уместен.
По този повод моля да ми отговорите на въпроса – каква е позицията ви по нерешения проблем с демонтажа на паметника на Съветската армия в София?
С уважение
Лъчезар Тошев народен представител
Чрез г-н Огнян Герджиков,
председател на Народното събрание на Република България
До г-н Лъчезар Тошев,
народен представител
Отговор на актален въпрос
Относно: демонтиране паметника на Съветската армия в София
Уважаеми Тошев,
Във връзка със зададения от вас актуален въпрос по повод демонтиране паметника на Съветската армия в София аз изисках становище на Националния институт за паметниците на културата и след като се запознах с фактите, ви предоставям официалната ни позиция като Министерство на културата.
“Градината с паметника на Съветската армия Освободителка” попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов паметник на културата – “Зона на исторически развилия се обществен градски център” (А-2), II част “Административен и културен обществен център”, гр. 7 в гр. София, съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗПКМ, деклариран по смисъла на чл. 6, ал. 3, т. 2 и чл. 13, ал. 1 от Наредба № 5. Груповият паметник е включен в Списък на декларираните групови паметници на културата на територията на старите градски части на София, изпратен на общинските власти с писмо № 4469 от 22.08.1986 г. на НИПК.
Цитираната група 7 представлява система от ансамбли по бул. “Цар Освободител” от площад “Княз Александър Батенберг” до площад “Орлов мост”.
В съответствие с чл. 121, ал. 2, чл. 127, ал. 2 и чл. 128, ал. 6 от Закона за устройство на територията (ДВ бр. 1/2001 г. с изм. и доп.) териториално-устройствените, общите и подробните устройствени планове, както и проектите за тяхното изменение за територии на групови паметници на културата преди одобряване, се съгласуват задължително с НИПК.
Самият паметник на Съветската армия не притежава статут на единичен паметник на културата по смисъла на чл. 12, ал. 1, б “а” от Закона за паметниците на културата и музеите (ЗПКМ) (ДВ бр. 29/69 с изм. и доп.). В този смисъл НИПК няма правомощия да коментира съдбата на този обект.
По смисъла на горното за постигане на обществен консенсус си позволяваме да предложим актът на демонтиране да бъде подложен на широка дискусия, в която да бъдат ангажирани представители на творчески сдружения и съюзи и неправителствени организации, на изявени интелектуалци и творци.
Божидар Абрашев
министър