Инициативният комитет ЗА демонтирането на паметника на съветската армия в София с огромно задоволство отбелязва, че дискусията „Как искам да изглежда мястото на парка в Борисовата градина след демонтирането на паметника на съветската армия?“ успя да събуди съзидателната енергия на българските граждани и до този момент получихме на електронната поща и във Фейсбук групата (в „дискусии” и в създаденото събитие) много и разнообразни предложения. Засега ви представяме само някои от тях, които маркират основните насоки за визията на хората за това как биха искали да изглежда „Борисовата градина”
„……Професионално и граждански, реално погледнато, възстановяването на автентичния вид на градинката е трудно възможно – поради големия финансов ресурс, необходим за целта, както и поради изменените социални условия за изминалите 65 години. По тази причина, както и по две други – все пак съобразяване с даденостите; липса на български войнишки паметник в столицата ни (след унищожаването на стария в градинката пред НДК), предлагам следния вариант: демонтиране на бронзовите скулптурни групи и барелефи и използване на изградения постамент и площадка за изграждането на „Паметник на бойната слава и победите на Българската войска във войните за национално обединение“.
Такава е била и оригиналната идея за мястото непосредствено преди 09.09.44, като доколкото съм информиран съществува проект (вероятно като резултат от архитектурен конкурс, каквато е била безусловната практика по това време). Не знам дали е възможно да бъде намерен оригиналът му и дали той изобщо е запазен, но смятам за подходящо придържането към тогавашния проект с цел завръщане към българската традиция в строителството на паметници и мемориални комплекси и откъсване от съветската такава. Естествено, наличието на постамента и площадката биха наложили вариация и трансформация на оригиналния проект, което може да бъде обект на един отворен архитектурен конкурс.
Очаквам коментар от Ваша страна, при нужда и преценка за необходимост, съм готов да положа усилия по графичната част на един такъв проект. За него бих бил отдаден до край, в памет на моите и на всички нас прадядовци, загинали за свободата и обединението на България, както и в чест на едно от горещите желания на покойния ми дядо – в един слънчев ден да не вижда от прозореца си съветския нашественик, извисил се над града….“
арх. В. Дончев
***
„…..Моите предложения за новия облик на парка са: На мястото на паметника, който ЩЕ премахнем, да се постави някой силен символ на България, някоя личност. Възможностите са ПРЕмного: Дяконът в цял ръст, със същата височина би било отлично решение. Някъде четох за паметник с осанките на Кубрат и синовете му. Актуално е и предложението да се възстанови паметната плоча на българските войни, която се е намирала някога на мястото на НДК. Има достатъчно площ да се постави и композиция от паметници и плочи. Благодаря за отделеното време….“
Виктор Милчев
***
„Относно дискусията за това в какво да се превърне тази част на парка след демонтирането на паметника искам да предложа дали може да се обсъжда например идея за летен театър, който да се превърне в голям притегателен център и за софиянци и хора от провинцията, а защо не и туристи? Честно казано не съм сигурна дали там има възможност да се изгради такава конструкция и дали условията са подходящи, но при всички положения мисля, че може да се разиграват най-различни представления, дори понякога от независими артисти, непрофесионални, които така или иначе нямат друго поле за изява, или със сигурност може да се превърне в символ на подем на културата, където да се изявяват много таланти.
Представям си парка много осветен с лампички по дърветата, където постоянно да се провеждат културни мероприятия и да представлява един събирателен център на млади и осъзнати българи. Още повече, че ако се развие сериозно, наистина може да бъде притегателен център дори и за туристи, които да прекарват вечерите там, а по-този начин и да се получават доходи за благоденствието на София и България………“
Диляна Цолева
***
„Аз не съм архитект или дизайнер, за това ще споделя мечта, а не проект. Определено искам бившата Княжеска градина да заблести отново, да бъде привлекателна за младите семейства и децата им. Място, на което българите ще се развличат и забавляват, и с което постепенно ще започнат да се гордеят, че сами са си го организирали. Трудно ми е да иззема функциите на главния архитект на София Петър Диков, но много бих желала и той да се включи с визия и предложения за този централен Софийско парк“.
Соня Дойчева
***
„…..Като отбелязваме, че в столицата на България няма изграден паметник на нейния основател хан Аспарух, предлагаме на мястото на паметника на съветската армия да бъде изградена композицията “Българската слава”. Тя може да включва в центъра си паметник на основателя на нашата държава хан Аспарух, а от четирите страни да бъдат разположени скулптурни композиции на следните български владетели: хан Тервел – спасителят на християнска Европа; хан Крум – законодателят; хан Омуртаг – строителят; княз Борис-Михаил – покръстителят; цар Симеон – владетелят, осъществил Златния век за България; царете Асен и Петър – възстановили българската държавност; цар Калоян – политикът и държавникът; цар Иван – Асен ІІ – владетелят, направил България най-могъщата държава в Източна Европа. За изграждането на комплекса може да се създаде съответен граждански комитет, който да бъде отговорен за осъществяване на инициативата и да се открият дарителски фондове. Осъществяването на тази идея ще покаже, че ние желаем да бъдем достойни граждани на Обединена Европа и се гордеем със своето национално минало….“
Захари Петров и Йордан Нихризов
***
„Моето предложение, за премахване на паметника на Съветската армия „Освободителка “ чрез преустройството му в ПАМЕТНИК НА АРМИИТЕ НА СЪЮЗЕНИТЕ НАРОДИ, ОСВОБОДИЛИ ЕВРОПА ОТ ХИТЛЕРИЗМА И ФАШИЗМА . За целта: Запазва се общата архитектура на паметника и площта пред и зад него; Премахва се скулптурната композиция от съветски войник с автомат и прилепените към него селянка с дете на ръце и работник с пневматичен къртач на рамо; На тяхно място се поставя един голям кръст; От барелефите отстрани се оставя този символизиращ битката на съветските войници на Източния фронт (западният барелеф); На мястото на барелефа, символизиращ участието на Червената армия в руската Октомврийска революция през 1917 г. (недоразумение, нямащо нищо общо с „освобождението на България през 1944 г.) се поставя един барелеф, символизиращ десантите на армиите на Съюзниците в Европа: Италия (1943 г.) и Нормандия(1944 г.). Барелефът отзад на паметника се премахва, защото няма нищо общо с идеята за „освобождението на България от фашизма“, дори такава, каквото я защитават до днес комунистите; Запазват се и 2-те скулптурните композиции от посрещането на Съветската армия в България на преден план, до булевард „Цар Освободител „, от ентусиазирани българи, които не знаят какво ги чака само след няколко месеца. На лицето на паметника се поставя голям надпис: НА ВОЙНИТЕ ОТ АРМИИТЕ НА СТРАНИТЕ ОТ АНТИХИТЛЕРИСТКАТА КОАЛИЦИЯ И ТЯХНИТЕ СЪЮЗНИЦИ ОСВОБОДИЛИ ЕВРОПА ОТ ХИТЛЕРИЗМА И ФАШИЗМА. Под него се изписват: СЪВЕТСКАТА АРМИЯ, АРМИЯТА НА САЩ, АРМИИТЕ НА ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, КАНАДА, АВСТРАЛИЯ, НОВА ЗЕЛАНДИЯ,ФРЕНСКАТА АРМИЯ, ЮГОСЛАВСКАТА АРМИЯ, ГРЪЦКАТА АРМИЯ, ПОЛСКАТА АРМИЯ, ЧЕХОСЛОВАШКАТА АРМИЯ, БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ.Този вариант ще ни спечели и международна подкрепа ,защото за някои европейски политици и ветерани от Втората световна война във САЩ, Великобритания, Франция, Белгия, Холандия, Италия събарянето и безалтернативното премахване на паметник на Съветската армия, която наистина воюва в Европа срещу нацистите и в Азия срещу Япония няма да бъде съвсем понятно и сигурно ще им бъде поднесено от руснаците и комунистите у нас като „десен екстремизъм”, като закъснял „реванш” и други пропагандни клишета…..“
Kрасимир Илиев
***
Напомняме, че дискусията продължава до края на месец Март 2011 г.
Благодарим на всички изразили гледната си точка до момента и очакваме още предложения на електронната поща на инициативата: decommunization@gmail.com или в дискусията във Фейсбук групата.
От името на инициативния комитет: Алдин Алдинов и Стоян Дерменджиев
Да изгкежда естествено красиво!
Пак паметник на армия, на революционер или незнам си още какво. Абе хора, наистина ли сме толкова задръстени? Нима нашия народ няма достойни хора извън революции и армии? Нима трябва движейки се из парка да ни се напомня за поредната неуспешна за България война? Нямаме ли искуство, култура или най после един обикновен, скромен българин, които се справя, геройски с тежкото си ежедневие? Помислете малко с главите си!!!И накрая нека да е естетически издържано и да радва окото,а не да внушава респект.
На мен определено ми харесва много идеята на Диляна Цолева, за открита сцена или нещо като летен театър за свободна изява на таланти! 🙂
Идеята ми дойде от прочетено съобщение, че Англия ще строи паметник на първия човек, летял в космоса- Юри Гагарин.
В мен се зароди иезуитското предложение да започнем масирана кампания шмайзериста да се замени с фигурата на Гагарин с ракета. Мисля, че и руснаците и червените трудно ще реагират на това. Общината- също. Важното е този обиден за България символ да изчезне.
Преди години имах друго такова предложение-с решение на общинския съвет паметника да се преименува в Паметник на окупатора.
А защо не се премахне изцяло паметника и заобикалящата го инфраструктура, заедно с широка алея пред него и по-малките паметници в далечния край.. и да се построи един модерен, с красива архитектура музей на комунизма.. както и да се преустрои цялото място наоколо в един красив и привлекателен парк, който да служи за провеждане на различни културни мероприятия, както имаше едно сходно предложение по-горе в статията.