Ще направя преглед на кореспонденцията на Инициативния комитет със СО относно искането ни за техническа експертиза на паметника на съветската армия в София.
За първи път такъв въпрос задаваме през февруари 2011 в писмо до кмета Йорданка Фандъкова. Питането ни можете да прочетете тук, точка 3.
В резултат на това питане получихме следния отговор, който вече сме публикували, но отново можете да прочетете тук. Става ясно, че на кмета на район „Средец“ е възложено да направи проверка съгласно ЗУТ, чл. 196 и чл. 223.
На 16 май 2011 в Червената къща се продведе дискусия за бъдещето на Княжеската градина и ПСА. На тази дискусия имахме предварителна информация, че ще се съобщят резултатите от проверката за състоянието на паметника. Тъй като този въпрос не беше поставен от участващия в дискусията гл. архитект на София Петър Диков, ние задодохме въпроса и на него буквално ни беше отговорено, че: „Да се направи експертиза на ПСА е възложено най-добрите експерти в тази област, тези, които правят експертизата на паметника на Цар Освободител, но те са отказали да направят експертиза на ПСА“ (арх. Диков). Ето защо, веднага след приключване на дискусията ние се възползвахме от правото на достъп до информация и изпратихме писмо до гл. архитект на София. Припомняме ви неговото съдържание тук.
Това, което не знаете е, какво ни отговори главния архитект. Проследете нашето питане и неговия отговор и ако можете, открийте връзка. По-скоро прилича на разговор между хора, които говорят различни езици и единия пита „Колко е часа“, а другият отговаря: „Трябва да вървите направо и после да завиете надясно и ще стигнете на мястото, което търсите“. Ето го отговора на Петър Диков.
СТОЛИЧНА ОБЩИНА
НАПРАВЛЕНИЕ
„АРХИТЕКТУРА И
БЛАГОУСТРОЙСТВО”
ДО ВАЛЕНТИНА МАРИНОВА ОТНОСНО: преписка в НАГ № РА-94-00-201/27.05.2011 г.
Уважаема г-жа Маринова,
Във връзка с Ваше запитване относно извършването на техническата експертиза на паметника на Съветската армия в София, Ви уведомяваме следното:
Разговори за проучване на техническото състояние на паметника бяха проведени, но поради заетост на експертите, не се стигна до възлагане на експертиза.
Уведомяваме Ви, че такива действия вече са предприети, като е възложена конструктивна на инж. АНТОН МАЛЕЕВ и предстои представяне на оферта за цени и срокове, въз основа на които ще бъде сключен договор, с конкретно уточнени срокове.
ГЛАВЕН АРХИТЕКТ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
АРХ. ПЕТЪР ДИКОВ
По същото време изпратихме и писмо до кмета на район „Средец“, Маргарита Гутева. Текстът на писмото ни можете да видите тук.
устройство на територията, архитектурата и жилищната политика.
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
ПОСТОЯННАТА КОМИСИЯ ПО УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА, АРХИТЕКТУРАТА И ЖИЛИЩНАТА ПОЛИТИКА
ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ
от Валентина Маринова относно: извършването на техническа експертиза на паметника на съветската армия в София.
УВАЖАЕМИ Г-Н/Г-ЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
С писмо № 94-В-700/4 от 24.02.2011 г. инициативният комитет за демонтиране на паметника на съветската армия в София подаде заявление за достъп до обществена информация, като едно от питанията беше за техническото състояние на въпросния паметник.
В отговор арх. Владо Калинов, директор на Дирекция „Контрол по строителството” ни изпрати отговор, че на основание чл. 223 от ЗУТ разпорежда да се направи пълна и точна проверка, както и да бъде свикана Комисия по чл. 196 от ЗУТ за произнасяне и предприемане на последващи мерки.
Моля да ни информирате за всички предвидени в закона мерки, които Вие като председател сте предприели до момента, както и за сроковете, в които се очаква да приключи техническата експертиза на паметника на съветската армия.
Писмо с искане за информация относно предприетите мерки за извършването на експертизата сме внесли до Петър Диков, гл. архитект на СО и Маргарита Гутева, кмета на район Средец към СО.
Адрес за кореспонденция:
С уважение: Валентина Маринова …………………………………
До момента отговор от постоянната комисия към СОС нямаме отговор. Имаме отговор от кмета на район „Средец“ Маргарита Гутева, който гласи следното:
„Уважаема г-жо Маринова
по повод Вашето искане …. (цитирана е кореспонденцията до момента) Ви уведомяваме за следното:
Във връзка с изпълнение на Плана за действие на областната комисия „Военни паметници“ към Областния управител на област София – град, с писма № ИК – 0600-1/26.01.2010 и КС – 0700-6/19.01.2010 в район „Средец“ от Областния управител и Директора на ОП „Стара София“ със Софийски исторически музей е разпоредено да се извърши оглед и актуализация на състоянието на военните паметници на територията на района, както и списък на военните паметници, спешно нуждаещи се от ремонт. Огледът на ПСА е извършен през месец април 2010, на който е установено, че състоянието на паметника е добро. Предвид тази констатация не е назначавана комисия по ЗУТ, чл. 196, тъй като само конструктивна експертиза изготвена от лицензирана лаборатория, може да установи дефекти в конструкцията на паметника, които не се забелязват при външен оглед. Задължение на собственика (Област София – град) е да изготви конструктивна експертиза за състоянието на паметника. Приложение: Анкетна карта за паметника на съветската армия.“
Анкетната карта представлява ето това:
АНКЕТНА КАРТА ВОЕННИ ПАМЕТНИЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РАЙОН СРЕДЕЦ
наименование – ПСА
местороложение – град София, Столична община, район Средец
точно място, на което се пнамира – в градината на Съветската армия
какъв е паметника – паметни
размери, описание – ……….
от какъв материал е направен – ………..
проектант и изпълнител – няма данни
дата на откриване – няма данни
каква сума е изразходвана – няма данни
чия собственост е паметника и земята, на която е построен – държавна собственост
какво събитие увековечава – война
кога се чества паметника и с какво мероприятие – ………
надписи на паметника – …………
списък на данните – няма
снимка – няма
състояние – добро
съставил анкетната карта: Кирил Баръмов, ст. специалист „ИКС“
Мария Христова, ст. експерт „Екология“
Всяка част от написаното тук е точно копие на кореспонденцията със СО. Искаше ми се да направя и някакъв коментар, но се въздържам. Размисълът е за всички нас.