ДО ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА
КМЕТ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Копие до:
Елен Герджиков, председател на СОС
Вили Лилков, зам.-председател на СОС
Николай Стойнев, зам.-председател на СОС
Малина Едрева, общински съветник
Прошко Прошков, общински съветник
Ангел Джамбазки, общински съветник
Относно: подготвянето на ПРОЕКТ НА КОНКУРСНА ПРОГРАМА „ИДЕИ ЗА ДОИЗГРАЖДАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ПУБЛИЧНИТЕ ГРАДСКИ ПРОСТРАНСТВА НА ТЕРИТОРИЯТА НА КНЯЖЕСКАТА ГРАДИНА”
УВАЖАЕМА Г-ЖО ФАНДЪКОВА,
Гражданска инициатива за демонтиране на паметника на съветската армия (ПСА) в София има изключително голям интерес към действията на СО и другите отговорни общински и държавни институции, които касаят взимането на решението относно съдбата на ПСА в София. На последното заседание на СОС преди лятната ваканция, през юли 2011, г-жа Малина Едрева заяви, че през септември СО ще организира нов публичен дебат за съдбата на ПСА и ще обяви конкурс за Княжеската градина. До момента този поет пред гражданите на София ангажимент не е изпълнен.
Ние, членовете на гражданската инициатива за демонтиране на ПСА в София, много благодарим за това, че СО сериозно и отговорно се отнася към този важен за София въпрос и го обсъжда с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), (копие от преписката получихме от наш източник по неофициален път) в частта касаеща подготовката и организирането на конкурса. Във връзка с това настояваме за следното:
1) Да бъде дадена пълна прозрачност на подготвяния конкурс за реформиране на Княжеската градина, документацията по подготвяне на конкурса да бъде достъпна на сайта на Столична община на всеки един от неговите етапи.
2) Да се проведе нов дебат с гражданите на София, които имат отношение съм мястото на ПСА в столицата.
3) Представители на гражданската инициатива за демонтиране на ПСА да бъдат част от работна група по изготвяне на заданието на конкурса, което до момента е подготвено по начин, който е силно в ущърб на проектните предложения, които не включват запазването на паметника. Всъщност подготвеното засега задание дава предимство единствено на проектни предложения, които съхраняват наличието на ПСА в Княжеската градина. Това е видно от текста по-долу:
Предложение на НИНКН за преформулиране на текста на т. 1.1.2 гласи:
„Да бъдат предложени идеи за развитие на архитектурно-художествената и паркова композиция на градината, отчитайки различните периоди в нейната история. Да се потърсят начини за събуждане на обществената памет за метаморфозите, през които градината е преминала от нейното създаване до наши дни, с респект към автентичните следи от всички исторически пластове в развитието на градината„.
Г-жо Фандъкова,
Имаме молба към Вас– да наложите на столичната администрация и СОС да си сътрудничат с гражданите на София във връзка с този наболял и силно интригуващ въпрос като мястото на ПСА и да изискате от подчинените Ви в СО да взимат решения като предварително информират гражданите.
Инициативният комитет за демонтиране на ПСА има ясна позиция. Въпрос единствено на демократичен подход на столичната администрация е да НЕ изключва гражданите от участие по решаването на въпроси, които са от такава значимост за обществото като мястото на ПСА в столицата на България.
В очакване на Вашия положителен отговор.
С уважение: Валентина Маринова, председател на Инициативния комитет за демонтиране на ПСА в София
16 години къде бяхте? Защо не поставихте въпроса пред Столичен съвет , когато всички кметове бяха сини и мнозинството от общинските съветници също, да не говорим за Правителство и парламент.
И този юнак, който сложил българското знаме в ръцете на руски октомвриец не се ли усеща,че прави гаф. Или и Вие не се усещате , че му ръкопляскате.
И защо повдигате въпроса само за един паметник,този в София,цялата страна е осеяна с такива боклуци
Не бива да се обръща внимание на В. Маринова,тя няма никаква историческа и оправна подготовка,излиянията в писмата й са емоционални и наивни,дори отвлечени. Само сериозни действия и мотиви могат да доведат до стбаряне на всичките паметници на съветските окупатори.