Обществената дискусия за обсъждането на заданието на обявения от Столична община международен конкурс се състоя на 18 ноември, 2013 в Културен институт „Красно село“. На нея присъства главния архитект на София Петър Диков, един общински съветник Вили Лилков (ДСБ), представители на неправителствени организации, специалисти архитекти, художници, инженери и др.
Гражданска инициатива ЗА демонтиране на паметника на съветската армия в София зае позицията, че Княжеската градина може да бъде „доизграждана и обновявана“ ако паметникът на съветската армия бъде демонтиран, тъй като е тоталитарен символ на една терористична партия и няма общо с историята на народа и страната ни. Това е политическо решение, което не може да бъде взето без политическа оценка на наследството ни от нашето комунистическо минало. Както отбеляза и арх. Петър Диков в крайна сметка решението как ще изглежда Княжеската градина ще бъде взето от Столичен общински съвет, който политически орган.
След възражение от страна на Кубер Сапарев относно историческата справка за градината (в която преобладава паметникът на съветската армия) и системата за оценяване на конкурсните предложения, в която огромният брой точки са предвидени за запазване и съхранение на историческите пластове (според въпросната историческа справка), арх. Петър Диков пое ангажимент заданието в тази му част да бъде променено. Приложената към конкурсните документи скица също ще бъде коригирана съгласно становището на НИНКН, според което паметникът не притежава статут на единична недвижима културна ценност.
За новости относно конкурса ще имаме ангажимента да ви информираме своевременно.
Видео от първата част дискусията (автор Мартин Пискулийски)